czwartek, 27 sierpnia 2015

Renowacja ołtarza głównego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem

Trwają prace remontowe w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem.  Renowacji został poddany również ołtarz główny, przywrócono mu dawne kolory. Dla porównania wklejam zdjęcia zrobione 2 lipca oraz 26 sierpnia 2015 r.
  
Sam ołtarz główny jak i wnętrze prezbiterium zostało przemalowane na złoto za poprzedniego proboszcza ks. Edwarda Zambrzyckiego urzędującego w latach 1993-2009. Pamiętam jeszcze moje zdziwienie, że podczas remontu wnętrza kościoła nie odnowiono go w oryginalnych odcieniach  kolorów: szarych, siwych a przemalowano na złoto.  Co przyczyniło się do tego, że sam ołtarz przyciemniał na tle wnętrza.  
W 2009 roku przyjechał do Wysokiego Mazowieckiego obecny proboszcz ks. Ryszard Niwiński i myślę, że to było zbawienie dla parafii. Nie zajął się tylko prowizorycznym załataniem dziur a odnowieniem na nowo.  Z dnia na dzień otoczenie kościoła jak i wnętrze pięknieje.
Dzięki temu remontowi ukazały się w bocznych nawach przy chórze dwa malowidła - freski św. Teresy i św. Franciszka. Wcześniej schowane były za ołtarzami. Tego nie pamiętam, ale te ołtarze stały dawniej w nawach bocznych po środku kościoła.  Co jeszcze zwróciło moją uwagę już jakiś czas temu, iż w ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ( zakupiony w 1861 r. w częstochowskim warsztacie T. Błażeja.) a teraz widoczna jest zasłona obrazu? z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela. Być może jest zamontowany jakiś mechanizm podnoszący zasłonę obrazu w ołtarzu głównym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz