sobota, 1 sierpnia 2015

Pierwsza Wojna Światowa – sierpień 1915 r.

Okolice Białegostoku - 27 sierpnia1915 roku 

Dzisiaj obchodzimy dzień pamięci Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Podsumować je można na podstawie zniszczeń wojennych Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, które to spłonęło w 90 % w wyniku powstania warszawskiego. Wiele osób mogłoby pomóc w odrodzeniu po wojnie polskości i tradycji narodowościowych, lecz poległo w obronie wolności.

W miesiącu sierpniu chciałbym ukazać wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu w 1915 roku. Ilość cmentarzy na terenie powiatu wysokomazowieckiego świadczy jak zaciekłe były to walki stoczone w sierpniu 1915 r. w tej części Podlasia w trakcie letniej ofensywy armii cesarskich Niemiec na froncie wschodnim.

W zbiorowych mogiłach są pochowani również Polacy, którzy byli przymusowo wcielani do armii i którzy zginęli „za cesarza i cara”. Są to groby w większości bez imienne, wskazujące nieraz pochodzenie i ilość osób w mogile lub też, bez jakich kol wiek informacji, kto jest pochowany.  A najbardziej boli to, gdy widzi się kopiec, w którym jest pochowanych ok. 100 osób, jest cały zarośnięty i nie ma żadnej tablicy z informacją. 

Pocztówka z 18 października 1915 roku

I wojna światowa do wybuchu II była nazywana "Wielką wojną" to też ze wglądu na straty w ludziach a były ogromne mnóstwo zabitych i rannych osób.

Chciałbym również ukazać materiały które posiadam a odnoszą się do czasów pierwszej wojny światowej.
  
Na początku Pałac Branickich w Białymstoku który w 1916  ? roku został zaadaptowany przez Niemców na szpital wojskowy oraz kaplica pałacowa. 

Pałac Branickich jako Instytut Mikołaja I z 29 czerwca 1916 r.

Kaplica pałacowa - 1915 r. jako kaplica wojskowa
Kaplica pałacowa z 1921 r. 
źródło: Andrzej Lechowski, Białystok, przewodnik historyczny. Białystok 2010 r. s. 390.


 Kaplica pałacowa z 20 maja 2007 r. (wycieczka po mieście)
fot. Anna S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz