środa, 24 lutego 2021

Książki warte polecenia

 Książki warte polecenia ale nie tylko... Rok 2020 r. już za nami czas przypomnieć jakie publikacje powstały związane z terenem powiatu wysokomazowieckiego.

Słownik nazwisk mieszkańców parafii Wysokie Mazowieckie (XVIII-XIX wieku )  autorstwa Małgorzaty Krystyny Frąckiewicz z rysem historycznym Emila Kalinowskiego. Wcześniej ukazał się katalog (materiał roboczy). Dla wszystkich osób które tworzą drzewo genealogiczne swojej rodziny są to wspaniałe materiały.   

Katalog historycznych nazwisk mieszkańców parafii Wysokie Mazowieckie (XVIII-XIX wiek) (materiał roboczy) Opublikowane przez ŁTN w dniu Maj 7, 2020

Publikacja do kupienia  w MOK w Wysokiem Mazowieckiem lub na stronie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów  cena 50 zł.

 
13 sierpnia 2020 r. w Jabłonce Kościelnej odbyły się "Gminne Obchody Stulecia Bitwy Warszawskiej"zorganizowane przez Wójta Gminy Wysokie Mazowieckie  połączone z prezentacją książki Ignacego Śmigielskiego  "Bitwa pod Jabłonką Kościelną 2-4 VIII 1920 r." Dużo mówi się o Bitwie  Warszawskiej 13–25 sierpnia 1920 a mało co się działo przez Wisłą i decydującą bitwą. Ta publikacja wypełnia tą lukę.
 Miałem zaszczyt być na tej uroczystości. 

Historie podlaskie: wysokomazowieccy ojcowie niepodległości - Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej

Gawęda  podlaska o ojcach wysokomazowieckiej niepodległości  przedstawiona przez Ignacego i Tomasza Śmigielskich z 24 listopada 2020 r. Usłyszymy w niej min. że halerczyków było 5 razy więcej niż piłsudczyków i to dzięki nim wygrano w 1920 r. O placówce halerczyków w Wysokiem Mazowieckiem o Stronnictwie Narodowym, o osobach które trafiły do Berezy Kartuskiej czy księżach: Stanisławie Szepietowskim,  Antonim Czajkowskim czy Teofilu Boguckim.

2020 r. Gmina Czyżew wydała kilka broszur min. związanych z rocznicą "Cudu nad Wisłą" autorstwa Leszka Zugaja "Gmina Czyżew (Dmochy - Glinki w 1920 r.) czy też Narodowe Siły Zbrojne autorstwa Roberta Radzika.



Pierwszy raz od 1937 r. ukazał się reprint książki znanego przewodnika i krajoznawcy  Mieczysława Orłowicza. Wydany przez  Manufakturę Podlaską. Podróżnik opisuje  min. Racibory, Hodyszewo, Szepietowo, Wysokie Mazowieckie, Czyżew, Rosochate, Święck Wielki, Andrzejewo, Nur , Ciechanowiec i wiele innych miejscowości które zwiedził. 

Mieczysław Orłowicz, Przewodnik ilustrowany po województwie białostockim z ilustracjami, planami i mapami. Białystok 1937 r. s. 107.

Publikacja do kupienia na stronie Manufaktury Podlaskiej lub na allegro cena: 55 zł plus przesyłka

W 2020 r. w lipcu ukazała się książka Norberta Brzostowskiego "Skarby i sekrety szepietowskiej ziemi" z bajecznymi zdjęciami Tomasza Sieńczuka. Wydawca Stowarzyszenie ArtSzep ukazująca teren gminy Szepietowo. 
 
 
Polecana strona: www.slonecznystok.pl
 autor: Marek Czarniawski

Raz na jakiś czas warto wracać do publikacji zapomnianych a myślę że jest nią "Ziemia Białostocka" z 1972 r. Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne,  Kraków. Przepiękny album popularyzujący obecne tereny województwa podlaskiego.  Na allegro do kupienia za 1-3 zł  plus przesyłka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz