poniedziałek, 11 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę Niepodległości, po 123 latach od rozbiorów Polska na nowo się odrodziła. W tym roku przypada 95 rocznica tego święta.


Mi osobiście udało się być tego dnia w kościele rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem. Warto było być, gdyż został zaproszony na te uroczystości obecny proboszcz parafii Mejszagoła z rejonu wileńskiego na Litwie ks. Józef Aszkiełowicz. Dzięki takim osobom człowiek inaczej postrzega patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Granice się zmieniały a Polacy tam byli i są nadal, nie mają łatwo, ale wierzą i to jest piękne. Czesto my nie doceniamy Polski i Polaków będąc tutaj jak osoby będące tam.  

W Mejszagoła mieszkał ks. prałat Józef Obrembski  (zm. 7 czerwca 2011 r. w wieku 105 lat) honorowy obywatel miasta Wysokie Mazowieckie.


Ciekawa przemowę pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) zlokalizowanego przy ul. Rynek J. Piłsudskiego wygłosił starosta powiatu wysokomazowieckiego Pan Bogdan Zieliński odnosząc się do takich słów jak: Bóg, Honor i Ojczyzna.


Jak było w innych miejscowościach - spróbuje sprawdzić informacje na stronach internetowych poszczególnych samorządów z terenu powiatu wysokomazowieckiego:

·       Kobylin Borzymy – brak strony internetowej
·       Kulesze Kościelne –  www.kuleszek.pl
·       Sokoły –  sokoly.pl
·      Wysokie Mazowieckie (gmina wiejska) –  www.gminawysokiemazowieckie.pl
·      Wysokie Mazowieckie (gmina miejska) –  www.wysokiemazowieckie.pl
·       Czyżew –  www.umczyzew.
·       Szepietowo – www.szepietowo.pl
·       Nowe Piekuty –  www.nowepiekuty.pl
·       Klukowo –  www.klukowo.pl
·       Ciechanowiec –  www.ciechanowiec.pl


     W Sokołach już 25 października odbył XIX Bieg Niepodległości organizowany przez Urząd Gminy Sokoły. Na 11 listopada przygotowano m.in.: msze św. w Bazylice mniejszej pw. WNMP., prelekcje na temat 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wygłoszoną przez dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego pracownika IPN w Białymstoku, złożenie kwiatów pod Pomnikiem – Krzyżem oraz część artystyczną.


    Wysokie Mazowieckie (gmina miejska). 11 listopada zaczęła się zbiórka pocztów sztandarowych pod pomnikiem AK ul. Mickiewicza – oddanie hołdu poległym, następnie złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy, msza św. w kościele pw. św., Jana Chrzciciela oraz złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem POW. Dodatkową atrakcja był parada 10 Pułku Ułanów Litewskich stacjonujących w Pietkowie oraz przejazd „Marszałka Józefa Piłsudskiego” ulicami miasta.


    W Czyżewie odbyła się msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła następnie uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości – złożenie wieńców. Kolejna część uroczystości odbyła się już Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie: przemówienia, wręczenie „Odznaki Sybiraka”, ogłoszenie wyników gminnego konkursu plastycznego: „Ilustracja do wierszy Władysława Bełza” oraz konkursu wiedzy historycznej pt.: „Historia Ziemi Czyżewskiej” na koniec część artystyczna. 

    Gmina Nowe Piekuty obchody Święta Niepodległości rozpoczęła już 10 listopada Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw.  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hodyszewie. Atrakcją tego dnia była Grupa Rekonstrukcji Historycznej GALICJA z Podkarpacia i Ułani ze Szwadronu im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Pietkowa po mszy było zwiedzanie wystawy militariów z okresu I i II wojny światowej.
     11 listopada już w Jabłoni Kościelnej uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, po której uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny w celu złożenia wiązanek na Grobie Nieznanego Żołnierza. Gmina propaguje również w śród mieszkańców, aby pamiętali o wywieszeniu flagi narodowej w tym dniu „Pokażmy, że jesteśmy Polakami i bądźmy z tego dumni!”


    Gmina Ciechanowiec uczciła 95 rocznicę odzyskania Niepodległości od Akademii w sali sportowej w COKiS przy ul.11 listopada oraz mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Po mszy następnie wszyscy udali się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza przy ul. Wińskiej gdzie zostały złożone kwiaty i wieńce, wystąpiła Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu. W budynku COKiS przy ul. Mostowej (dawna synagoga) odbyło się wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych „Ognisko Patriotyzmu”.

 Żadnej informacji o Narodowym Święcie Niepodległości - 11 listopada 2013 nie było na stronie internetowej następujących gmin: Kulesze Kościelne, Wysokie Mazowieckie (gmina wiejska), Szepietowo, Klukowo oraz Kobylin Borzymy (braku strony internetowej)