piątek, 29 stycznia 2016

Szepietowo, 18210


W dniu dzisiejszym 29  stycznia 2016 roku utworzyłem swój fanpage na stronie facebooka jak będzie się rozwijał czas pokaże.

W jednym z artykułów Profesor Józef Maroszek – historyk Uniwersytetu w Białymstoku stwierdził, iż: „Człowiek poznawanie świata powinien zaczynać od własnej rodziny, wsi, parafii itd. Domowe opowieści też są miernikiem patriotyzmu. Te wartości oceny i fakt trzeba utrwalać w każdej dostępnej formie”. Dlatego tez skłoniłem się, aby informacje z terenu gminy Szepietowo były w jednym miejscu, szczególnie zwiane z tradycją, kultura i historią. Aby ten fanpage miał sens potrzebne jest zaangażowanie was wszystkich, jeżeli posiadacie stare fotografie, pocztówki, wiadomości, ciekawostki itd. podzielcie się z innymi. Ja, jako że mieszkam blisko Szepietowa również postaram się wnieść coś nowego w poznanie przeszłości gminy i tych terenów. Cześć i chwała dawnym mieszkańcom!!!

Pierwsze spotkanie Klubu Miłośników Historii

26 stycznia 2016 roku o godz. 17 00 odbyło się Pierwsze spotkanie Klubu Miłośników Historii w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Gościem tego dnia był Pan Wojciech Sumliński. A głównym tematem wykładu była osoba ks. Jerzego Popiełuszki , śledztwa w sprawie jego śmierci i prawdy o niej. Gdyż do dnia dzisiejszego nie zostało wyjaśnione jak naprawdę było, śledztwa były umarzane. Podczas wykładu można było się dowiedzieć m.in. iż ks. Jerzy był niszczony za życia, przyjaciele jego byli donosicielami , donoszono do prymasa Józefa Glempa, niestworzone rzeczy o ks. Jerzym ten nawet chciał zakazać wykonywania mu posługi, wierząc w słowa która słyszał. Ks. mocno to przeżywał. Za zbrodnią stał Czesław Kiszczak , Wojciech Jaruzelski, oficerowie Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU). Według Wojciecha Sumlińskiego wiele autorytetów trzeciej RP legnie w gruzach jak prawda ujrzy światło dzienne. Utrudnia się Polakom poznanie prawdy. Śledztwa były przerywane, odsunięto prokuratora Andrzeja Witkowskiego który prowadził sprawę, dokumenty były niszczone. Co ciekawe wiele osób które było związanych ze śmiercią ks. czy osób które wydobywało ciało jak płetwonurkowie, popełniało samobójstwo i umierały w dziwnych okolicznościach, tak jakby ktoś zacierał ślady. Tutaj wymienione były osoby związane z ta sprawą jak Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek. Czy uda się zakończyć śledztwo, jak wskazuje zaproszony gość, dopiero gdy zostaną przeprowadzone zmiany w obecnej prokuraturze i będzie zielone światło które da dla prokuratora Andrzeja Witkowskiego dokończenie śledztwa, na obecną chwilę tego nie ma. Wcześniejsze materiały podważały nawet datę śmierci nie 19 października 1984 r. a 25 października według prokuratora, ks. Jerzy Popiełuszko zginał po kilkudniowych torturach. Dodatkowo można było zobaczyć 10 minutowy film z procesu toruńskiego ukazany przez kronikę filmową.
Następne spotkanie odbędzie 14 lutego 2016 r. o godz. 17 00 z Tadeuszem M. Płużańskim, prezesem fundacji „Łączka” dziennikarzem i historykiem.
fot.  Gazeta Współczesna z 15 czerwca 2009 r. 
 niedziela, 3 stycznia 2016

Jadą pociągi jadą…


Dokładnie 30 grudnia 2015 roku,  na tory linii nr. 6 na trasie Warszawa- Białystok przyjechał pierwszy pociąg „Dart” wyprodukowany przez Bydgoską Pesę. Pociąg ten o nazwie Mickiewicz zatrzymał się m.in. w Czyżewie, Szepietowie, Łapach. A od tej chwili kursuje już regularnie. Myślę że jest to nie lada wydarzenie, szczególnie że przez dłuższy okres można było dojechać tylko do stacji Małkinia a stąd w dalszą podróż do Warszawy komunikacją zastępczą.
Jakie pociągi można było spotkać na tej trasie wcześniej spróbuję przedstawić w galerii poniżej: